12 Výstava Havlíková foto 2 1Lenka Havlíková
V říjnu v Galerii Na radnici přivítáme výtvarnici paní Lenku Havlíkovou. Paní Lenka je absolventkou brněnské konzervatoře a působila jako dlouholetá členka souboru Janáčkovy opery Národního divadla v Brně. Již od dětství se u ní projevoval vedle hudebního nadání výrazný výtvarný talent, cit pro kresbu, šperkařství a umělecký design. Posléze dospěla k automatické kresbě a dnes už zaujímá pevné místo mezi autory pracujícími technikou automatické kresby. Autorka výstavy nám předkládá tzv. harmonizační obrazy. Z pozadí jemné barevnosti vykvétají vesmírné květy, vyvstávají symbolické bytosti, před divákem se otevírají průhledy do snových krajin. A je jen na návštěvníkovi výstavy, aby skryté myšlenky, které jsou v obrazech obsaženy, nalézal, poznával a přijímal.
Z obrazů Lenky Havlíkové tryská obdiv k silám přírody. Úchvatný je její cyklus Živly. Její umění vyvěrá z čistého srdce, zanechává v nás klid, duševní vyrovnanost, inspiruje k meditacím a fantazijním představám.
Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 15. listopadu v 17 hodin a potrvá do neděle 24. listopadu 2019. Otevřena pro veřejnost bude každý den od 14 do 17 hodin.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší komise kultury a školství RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

13 Výstava Bouchal foto na šířku 1MUDr. Petr Bouchal - Pod půlnočním sluncem
Od 22. listopadu 2019 přivítáme v chodbách přízemí radnice výstavu kardiologa a amatérského fotografa Petra Bouchala. Výstava má podtitul Fotografie z ostrovní země daleko na severu.
Modré nebe, voda a její přetváření v barevný, modravý led, nezvyklé nekonečné bílé hory a černé skály, padající ledovce, mroži a medvědi, barevné domy a lodě, na jedné straně zázraky dnešní techniky a na druhé drsný život traperů, ukázka, jak se žije v hlavním městě Longyearbyenu nebo také v ruském hornickém městě Barensburgu, také zážitek ze skimaratonu, nejsevernějšího běžeckého závodu na světě.
Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 22. listopadu v 17 hodin v zasedací místnosti v přízemí radnice. Výstava je neprodejní a je možné ji zhlédnout v úředních hodinách do konce ledna 2020.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší komise kultury a školství RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

15 Adventní koncert foto 1MČ Brno – Řečkovice a Mokrá Hora zve všechny, kteří si chtějí zpříjemnit adventní čas, na
ADVENTNÍ KONCERT v podání kvarteta violoncellistů SOLITUTTICELLI
Koncert se uskuteční již tradičně v kostele sv. Vavřince v Brně – Řečkovicích
dne 10. prosince 2019 v 18.00 hodin.
Slovem provází člen kvarteta pan Rudolf Mrazík.
Přijďte strávit pár hezkých chvil.

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o., Kořenského 23b, 621 00 Brno
Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zus-universum.cz

ŽÁKOVSKÝ VEČER v 18:00 v sále školy
12. listopadu
27. listopadu

ADVENTNÍ KONCERT
1. prosince v 16:30
v kostele sv. Vavřince v Řečkovicích

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

ZUŠZákladní umělecká škola Vítězslavy Kaprálové Brno,
příspěvková organizace
Palackého tř. 70 Brno Královo Pole 612 00
hudební · taneční · výtvarný · literárně dramatický obor

Akce ZUŠ V. Kaprálové, přísp. org., Palackého třída 70, v měsíci listopadu 2019

13. 11. 18 hod. Oborový koncert oddělení dechových nástrojů
18. 11. 19 hod . Koncert Společnosti Bohuslava Martinů
19. 11. 18 hod . Koncert k 30. výročí Sametové revoluce
20. 11. 18 hod . Koncert z díla Petra Bazaly
27. 11. 18 hod . Oborový koncert oddělení strunných nástrojů
28. 11. 18 hod . Žákovský koncert

Koncerty se konají v sále školy, Palackého tř. 70

Srdečně zve Jana Sapáková, ředitelka školy

09 Výstava fotoDavid Šmerda: Klenoty vesmíru
V říjnu v Galerii Na radnici přivítáme malíře Davida Šmerdu, který se věnuje malbě olejovými barvami na černý samet svojí vlastní originální technikou.
David Šmerda je původním povoláním kovoobráběč, ale jeho velkým zájmem je astronomie - hlavně pozorování oblohy dalekohledem (galaxie, komety, planety).
Fascinuje ho jasná záře hvězd z hlubin temnoty a snaží se vesmír zobrazit malbou. Jeho cílem je co nejvěrněji zachytit malbou subjektivní dojem při pozorování vesmíru. Černá sametová látka vhodně imituje temnotu vesmíru, barvy se na samet sice špatně nanáší, ale výsledek opravdu stojí za tu trpělivost.
Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 11. října 2019 v 17 hodin a potrvá do neděle 20. října 2019. Otevřena pro veřejnost bude každý den od 14 do 17 hodin.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší Komise kultury a školství RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o., Kořenského 23b, 621 00 Brno, Tel.: 541 225 173

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zus-universum.cz

ŽÁKOVSKÝ VEČER v 18:00 v sále školy
15. října
23. října

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

20 O holčičce foto 2 1Každý, kdo sleduje kulturní dění v Řečkovicích, jistě zaznamenal, že se ve Sboru Páně Církve československé husitské konají nejen bohoslužby, ale i koncerty, výstavy nebo divadelní představení. A kdo je opravdu pozorný, uvědomí si, že titulek tohoto článku četl již dříve. Ano, jedná se totiž o název divadelního představení původně určeného dětem (a nejen jim) v podání charismatického herce Víti Marčíka st., které jsme mohli vidět ve Sboru Páně na podzim v roce 2017. Víťa Marčík st. ovšem není pouze herec. Je to živel s osobitým a nezaměnitelným hereckým projevem, který se ve svých hrách nebojí ani ožehavých témat a který ve svých divadelních představeních dokáže diváka doslova vtáhnout do děje (či ho rovnou zapojit). A je jedno, zda hraje v kamenném divadle, na náměstí nebo třeba v kostele. A je jedno, zda vystupuje pro nás v České republice nebo v dalekém Španělsku.
Proč se ale po dvou letech k představení „O holčičce, která se ještě nenarodila“ vracíme? Tématem hry totiž není nic jiného než smrt. Milý čtenáři, znáš ten pocit z divadla, kdy tě herec natolik osloví a zasáhne, že ti až běhá mráz po těle? Přesně tento pocit jsem měl u tohoto představení. S místní sestrou farářkou Šárkou Chytilovou jsme se okamžitě shodli, že se jedná o hru určenou také dospělým. Či jinak řečeno, čím je člověk starší, tím více k němu téma promlouvá. Proto jsme se rozhodli tento umělecký zážitek zprostředkovat i dospělým divákům. Ale teprve až letos se nám podařilo najít s Víťou Marčíkem volný termín...
Na webových stránkách Divadla Víti Marčíka se o hře dozvíme, že je určena pro ty, „kteří se nebáli narodit a teď mají strach z umírání.“ V jedné z mnoha recenzí se píše, že „Marčíkova pohádka o smrti je půvabná a křehká“. Já mohu dodat svůj pocit. Je plná něhy, intimity a lásky. Prostě toho, čeho se nám v dnešní době tak často nedostává. A je taktéž plná poetiky. Že by smrt mohla být poetická…? Dnešní společnost vytěsnila smrt ze svého povědomí do nemocnic a ústavů sociální péče. Proč tomu tak je? Protože máme ze smrti strach. Ale tento náhled je ve skutečnosti mylný. Smrt nemusí být koncem, nýbrž začátkem! I takový okamžik může být naplněný niterností, pokojem a laskavostí. Milý čtenáři, nevěříš mi? Tak zkus navštívit toto představení…
Příběh „O holčičce, která se ještě nenarodila“, který není nijak dlouhý, ale svojí výpovědí i hereckým projevem o to intenzivnější, budete moci zhlédnout ve Sboru Páně, Vážného 6, Brno–Řečkovice, v sobotu dne 12. 10. 2019 v 18:00 hod.
Místa ve Sboru Páně je možno si rezervovat buď telefonicky na tel. č. 776 032 149 nebo e-mailem na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Vstupné je formou dobrovolného daru, jehož doporučená výše činí 100 Kč. Výtěžek z představení bude věnován na podporu projektu „Centrum křesťanské kultury“.
Podrobnosti k představení najdete na webu www.verbumetmusica.com, kde naleznete i fotogalerii z tohoto představení, uvedeného ve Sboru Páně v roce 2017.
Vratislav Jan Marša, farář CČSH
spolek Verbum et musica

18 Koncer fotoSbor Páně Církve československé husitské je místem, kde jsou pravidelně slouženy bohoslužby. Je ale také zároveň místem, kde se duchovní rozměr prolíná s rozměrem uměleckým. Díky spolku Verbum et musica, který v naší městské části působí již po dobu devatenácti let, se mohou obyvatelé nejen Řečkovic a Mokré Hory seznámit s různými uměleckými projekty a umělci, kteří právě svým uměním, talentem a pílí vydávají svědectví o darech, kterými nás Hospodin obdarovává. Vedle zvučných jmen, jakými jsou Alfred Strejček, Štěpán Rak, Josef Somr, Jaroslav Tůma, Jan Hartl, Zdeněk Plech nebo Petr Kostka, je Sbor Páně otevřen i mladým nadějným umělcům. Při výstavách, koncertech, divadelních představeních či literárně–dramatických pořadech bylo dbáno na to, aby všechny umělecké počiny zůstávaly dostupné i lidem ze slabších sociálních vrstev, jako jsou mladé rodiny, či naopak senioři, anebo lidem s pohybovým či jiným handicapem.
Ale k dnešnímu koncertu: kde kdo pravděpodobně slyšel tvrzení, že varhany jsou královským nástrojem. Málokdo však ví, že primitivní varhánky znali již Izraelité a že varhany do chrámů zavedl již v 7. století papež Vitelianus. Trubka jako nástroj oslavující Boha je znám snad od nepaměti, jak to dokazuje nejen Bible. Koncert obou těchto nástrojů si budeme moci vyslechnout ve Sboru Páně v podání mladých sympatických umělců Karla Mužátka a Matěje Boka. Oba interpreti spolu účinkují od začátku roku 2018, a za tak krátkou dobu si již vydobyli své místo úspěšně odehranými koncerty po celé republice. Mimo jiné se soustřeďují na provedení skladeb Matěje Boka v jeho originálních aranžích, kdy se snaží vytvořit nové a neotřelé pojetí koncertů na trubku a varhany.
Karel Mužátko vystudoval hru na trubku na Konzervatoři Jaroslava Ježka pod vedením Zdeňka Šedivého a Radomíra Pobořila. Aktivně se věnuje klasické hudbě, jazzu i dalším žánrům. Působí v Orchestru Ježkovy stopy, Golden Big Bandu Prague či divadle ABC. Slyšet ho také můžeme v kapelách Kašpárek v rohlíku, Gin In Jam či Lovesong Orchestra. Od června také působí v Městském divadle v Kladně. Mezi jeho úspěchy v klasické hudbě patří první místo na soutěži konzervatoří v Pardubicích v roce 2016.
Matěj Bok je nejen varhaníkem, nýbrž i skladatelem, aranžérem, kytaristou a bubeníkem. Je autorem a aranžérem většiny skladeb, které zazní v podání obou umělců. V současné době dokončuje závěrečný ročník Konzervatoře Jaroslava Ježka v oboru hry na klasickou kytaru. Vedle klasické hudby se velmi aktivně věnuje metalu (kapela Into Catharsis).

35 Bacha na Mozarta foto c Tino KratochvílMozartovo Requiem i módní přehlídka – 8. sezona Bacha na Mozarta! začíná už 18. září. Že lze klasickou hudbu prezentovat srozumitelně a uvolněně a že se jí nemusíte bát, dokazuje v Brně již 8. sezonu soubor Czech Ensemble Baroque. Léty ověřená klasika je sázkou na jistotu a těšit se můžete například na dobové barokní nástroje, barokní módní přehlídku, ale samozřejmě také na Bacha a Mozarta. A to jak na jejich světově proslulé skladby, tak na ně osobně, neboť budou na koncertech vašimi průvodci… Hrát se bude na třech úžasných místech – v Besedním domě, v kostele sv.
Michala a v katedrále na Petrově – a zvýhodněné vstupné na všech 8 koncertů si můžete zakoupit už jen 18. září, kdy se koná zahajovací koncert. Na něm uslyšíte hudební lahůdky z kroměřížského archivu v novodobé světové premiéře.
www.bachanamozarta.cz

07 Výstava obrázekDruhá polovina června bude v Galerii Na radnici v prostorách ÚMČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora patřit výstavě s názvem POD POVRCHEM - PROBLÉM? CHYBA?, na níž představí své závěrečné práce žáci výtvarného oboru Základní umělecké školy Vítězslavy Kaprálové z Brna-Králova Pole.
Ve svých výtvarných projektech se celkem 23 absolventů prvního a druhého stupně studia z ateliéru Mgr. Mirky Brázdové samostatně vyjadřovalo k ústřednímu tématu. Mladí výtvarníci tu přistupují z různých úhlů k základním otázkám současného života - ke vztahu člověka a přírody, k problematice stáří versus mládí, ke smyslu umění. Některé náměty jsou uchopeny s velkou vážností, jiné jsou příležitostí k výtvarné hře. Zvláštní místo tu mají osobité „sondy“ pod nejrůznější povrchy - pod lidskou kůži, do nitra země, vesmíru, nebo třeba jen pod povrch papíru. Součástí výstavy jsou zejména plošné práce - od kresby, přes malbu pastelem, temperou nebo akrylem, doplní je také několik objektů a drobných prostorových instalací.
Slavnostní vernisáž ve čtvrtek 13. června 2019 v 17 hodin, určená absolventům a jejich rodičům a přátelům, bude také zakončením dlouhodobého hledání vlastní výtvarné cesty a pro mnohé z nich také rozloučením se školou. Pro veřejnost bude výstava otevřena každý den od 14 do 17 hodin, a to až do neděle 23. června.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší Komise kultury a školství RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

08 Křest knihy obrázekVe čtvrtek 27. 6. 2019 v 17 hodin v zasedací místnosti v přízemí radnice proběhne křest monografie o malíři a pedagogovi Josefu Umláškovi, kterou vydává nakladatelství Sursum za finanční podpory města Brna.
Josef Umlášek (* 21. 3. 1906, † 31. 1. 1986), rodák ze Sokolnic u Brna, prožil v Řečkovicích více než polovinu svého života. Je znám jako pedagog, v poválečných letech učil malbu na pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, fakultu tenkrát vedl malíř Eduard Milén. Počátkem 50. let byl ředitelem Školy uměleckých řemesel na Husově ulici, odkud po sedmi letech odešel na Lidovou školu umění Jaroslava Kvapila, kde založil výtvarný obor a stal se jeho prvním ředitelem.
Vlastní malířská tvorba Josefa Umláška je prakticky neznámá a nebyla dosud publikovaná. Byl velmi skromným člověkem a za svého života nevystavoval. Stál mimo hlavní proudy a styly, jeho tvorba je realistická, ale jeho malířská zručnost a citová opravdovost je pozoruhodná.
Aby jeho tvorba neupadla do zapomnění, rozhodli se dědicové ve spolupráci s nakladatelstvím Sursum vydat tuto monografii, na jejíž představení Vás srdečně zveme.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší Komise kultury a školství RMČ.

Vladislav Musil, předseda komise

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o., Kořenského 23b, 621 00 Brno, Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,

www.zus-universum.cz

ABSOLVENTSKÉ a žákovské koncerty
4., 11. a 19. června v 18:00 v sále školy

Výstava absolventských prací žáků výtvarného oboru
v prostorách školy, vernisáž 5. června v 16:45

Absolventský koncert Filipa Novotného (zobcová flétna)
5. června v 18:00 v sále školy

Absolventský koncert Jakuba Smekala (klavír)
6. června v 17:30 v Konventu Milosrdných bratří

Autorský večer
(hudební kompozice žáků školy)
12. června v 18:00 v sále školy

Komponovaný pořad žáků výtvarného a hudebního oboru
18. června v 18:00 v sále školy

Závěrečný KONCERT na Sýpce
20. června v 18:00
ve Společenském centru Sýpka v Medlánkách

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

16 Malý princ obrázek jpgKdo z nás by neznal kouzelnou knížku Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho – příběh, který byl nesčetněkrát přenesen do divadelní formy, mj. v brněnském divadle Radost v režii Zdeňka Černína. A i zde se projevil zajímavý fenomén. Byť představení bylo primárně zaměřeno na děti 2. stupně ZŠ a středoškoláky, přesto oslovovalo i dospělé diváky, takže se často uvádělo ve večerních hodinách. Ano, je tomu tak. Čím je člověk starší, tím spíš k němu Malý princ promlouvá naléhavěji. S přibývajícím věkem a zkušenostmi má toto kouzelné dílo tu vlastnost, že v něm člověk odkrývá nové a nové roviny.
Již před čtyřmi roky ke mně začaly z různých stran přicházet zvěsti o velmi zdařilém nastudování Malého prince v podání Vítězslava Marčíka, které si svojí poetikou a ztvárněním doslova podmaňuje srdce diváků. Předkládám jeden ohlas za všechny: „Ještě jednou Vám mnohokrát děkuji za dnešní představení Malý princ v Opočně. Pro mě úžasný a silný zážitek. Malý princ je mou nejoblíbenější knihou dlouhá léta a Vaše skvělé ztvárnění mě neskutečně dostalo, dojalo (nemohla jsem ani mluvit, jak jste viděl). Úžasný výkon, krásné zpracování, nemám slov. Obrovská poklona.“
Jméno „Víti“ Marčíka není v Řečkovicích neznámé. Tohoto fenomenálního herce známe již z několika vystoupení ve zdejším Sboru Páně CČSH. Představení Malého prince sice nastudoval také Vítězslav Marčík, ale syn, tedy junior. Lidově řečeno, jablko nepadlo daleko od stromu.
Vraťme se ale na začátek k otázce, jakému divákovi je představení vlastně určeno. Po dlouhých úvahách, zvažování pro a proti nedošli jsme k žádnému závěru. Příběh Malého prince je natolik všeobjímající, že oslovuje všechny věkové kategorie. Celou věc jsme proto vyřešili šalamounsky. Nezvolili jsme hodinu představení ani odpolední, ani večerní, a to proto, aby mohli přijít dospělí diváci buď sami, nebo - když se rozhodnou - i se svými dětmi.
Dovolujeme si tedy všechny milovníky dobrého divadla pozvat na představení Malý princ v podání divadla „Já jsem to“, které se uskuteční v sobotu 16. června 2019 v 18:00 hod. ve Sboru Páně, Vážného 6, Brno–Řečkovice.
Místa je možno si rezervovat prostřednictvím e-mailové adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefonicky na tel. čísle 776 032 149. Podrobnější a aktuální informace naleznete na webových stránkách www.verbumetmusica.com. Vstupné je formou daru, jehož doporučená výše činí 100 Kč. Výtěžek koncertu bude věnován na podporu projektu Centrum křesťanské kultury.
A mimochodem, vy, kteří jste četli Malého prince, umíte nakreslit beránka?

Vratislav Jan Marša, farář
spolek Verbum et musica