V rámci Brněnských dnů pro seniory, které již tradičně pořádá Odbor zdraví Magistrátu města Brna ve spolupráci s dalšími organizacemi, připravila Helceletka – Středisko volného času Brno, příspěvková organizace, pobočka Kostka (dříve Frikulín) v Řečkovicích, dvě akce určené seniorům primárně z Řečkovic a Mokré Hory.
První akce probíhala v prostorách radnice a ve spolupráci s městskou částí Brno-Řečkovice a Mokrá Hora. Jednalo se o přednášku a diskuzi spojenou s bezpečným využíváním mobilních telefonů. Druhou akcí byla tvořivá dílna, zaměřená na výrobu mýdel a vonných solí do koupele.
První setkání bylo hodně diskuzní, a často jsme slyšeli reálné příběhy, které mohou potkat každého z nás. Mluvili jsme o tom, jaká bezpečnostní opatření podnikáme pro zabezpečení našich domovů v reálném světě a jaká na internetu. Základem využívání mobilních telefonů přes internet je v první řadě připojování k zabezpečené WI-FI síti. Tu poznáme například podle toho, že je zabezpečena heslem, které nám musí někdo vydat nebo je někde jinde dostupné. Je nutné pravidelně aktualizovat software telefonu i aplikace, které v něm využíváme. V nastavení telefonu je dostupná informace, kdy je potřeba provést aktualizace a zdali je nějaká nová k dispozici. Pravidlem je také používání bezpečných hesel, která by měla obsahovat velká i malá písmena, číslice i speciální znaky, ale je dobré vytvořit si nějakou mnemotechnickou pomůcku pro osvojení hesla, abychom si je nemuseli pořád někam psát. I ke správě hesel je možné využít aplikaci. Další opatrnost je na místě při sdílení informací a fotografií, které se týkají nás nebo našich blízkých. Informace typu kdy a kam kdo odjíždí na dovolenou nebo fotografie méně oblečených lidí, zejména dětí, do veřejného prostoru bez souhlasu dané osoby, která je na fotce, nepatří.
Opatrní musíme být také při využívání QR kódu pro nakupování či zjišťování dalších informací k nějaké akci či tématu. Musíme se pořád ptát, jestli je ten, kdo nám QR kód dává, důvěryhodný, jestli není třeba jiná cesta, jak se k informacím dostat.
Na internetu jsme zvyklí jednat rychle, stačí jedno kliknutí, a objeví se nám svět nekonečných možností, ale také se můžeme stát terčem nepoctivých obchodníků či "lidských šmejdů". Proto je nutné číst zprávy, které obdržíme, víckrát a zvažovat, na které odpovíme a které raději rovnou smažeme – ať už se jedná o zprávy na sociálních sítích, zaslané e-mailem nebo formou SMS. Týká se to ale také informací na různých webových stránkách. Je potřeba si informace ověřovat z více zdrojů, zjistit si, zdali je daná webová stránka zabezpečená a důvěryhodná. To ověříme například podle "symbolu zámků" v URL adrese nebo tím, že je na webu dostupná informace o autorovi článku, dni a roku vydání daného textu, nakladatelství či datu aktualizace stránek.
Pro bezpečné využívání internetu, včetně internetu v mobilních telefonech, nám mohou pomoci i specializované webové stránky, například https://www.i60.cz, https://www.e-bezpeci.cz, https://www.elpida.cz/ nebo Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (https://nukib.gov.cz/).
Zájemci o kurzy pro seniory nebo pomoc s počítačem se mohou obrátit například na projekt Moudrá sovička (https://www.moudrasovicka.cz/) nebo na kurzy, které pořádá Knihovna Jiřího Mahena v Brně (https://www.kjm.cz/vzdelavani-pro-verejnost).
Hodně štěstí a obezřetnosti na internetu i mimo něj.
Helceletka – Středisko volného času Brno, příspěvková organizace
Pobočka Kostka, Gromešova 1
https://helceletka.cz/kostka/pobocka/