V prosinci jsem zaznamenal aktivitu části opozičních zastupitelů naší městské části týkající se investiční akce Rekonstrukce areálu bývalého pivovaru, jejíž součástí je i sanace části staticky nebezpečných sklepních prostor pod areálem. Tato aktivita vrcholila debatou na zasedání zastupitelstva a také návrhem na pozastavení této investiční akce. Z pohledu stavebního inženýra, dlouholetého předsedy komise výstavby a člověka, který má zkušenosti s přípravou významných stavebních investic města Brna, vnímám tento opoziční návrh za děsivý a považuji za svou společenskou povinnost situaci okomentovat.
Nedomnívám se, že má praktický smysl vracet se k debatě a argumentům z minulosti. Je naprosto jasné a zřejmé, že v Brně jedinečný amfiteátr, který nám okolní městské části mohou jen závidět, potřebuje zásadní rekonstrukci, která zároveň vyvolává i potřebu řešit bezpečnost a statiku nevyužitých prostor pod areálem. Co však považuji za správné, je pokusit se vysvětlit některé technické, právní a funkční souvislosti. Také se chci vyjádřit k některým až nesmyslným a bájným tvrzením, která jsem zaznamenal na sociálních sítích a bohužel i ze strany některých zastupitelů. Pokud by opoziční zastupitelé opravdu mysleli vážně to, co navrhovali na prosincovém zasedání zastupitelstva, tzn. zadat zpracování nové projektové dokumentace (de facto zahodit zaplacený projekt), znamená to, že buď neví, že nemohou takto libovolně a nahodile nakládat s veřejnými financemi, nebo je jim to jedno. Ponechám na čtenářově posouzení, co je horší.
„Cílené dezinformace jsou nebezpečné, postrádám u nich zdravý rozum.“
Naprosto jsem ze strany kolegů zastupitelů postrádal jakýkoliv konkrétní návrh, myšlenku, co se staticky nevyhovujícími podzemními prostorami technického charakteru dál. Volali po zachování, to je vše. Sice do svého příběhu zakomponovali poznámky o barokním charakteru staveb v okolí „zámečku“, skromně však opomněli dodat, že pivovarské sklepy jsou z druhé poloviny 19. století, což při nejlepší vůli do období baroka nespadá, to jsme asi 300 let jinde. Pokud dám stranou neschopnost nabídnout ekonomicky reálnou představu o smysluplném využití, zaujala mě tvrzení o finanční dostupnosti alternativních způsobů statického zajištění sklepů. Současné řešení znamená výdaj 14 miliónů korun včetně DPH. Alternativy, které byly nastíněny opozicí, jsou tři. Dvě jsou 4–5 krát dražší, tzn. za 56 – 70 miliónů korun, ta třetí je dokonce 8 krát dražší, čili krásných 112 miliónů korun. To se nám to navrhuje, když necítíme zodpovědnost.
Inspirací k napsání tohoto článku byla výborná přenáška Ing. Aleše Svobody, která proběhla ve čtvrtek 1. 12. v Řečkovicích. Při výčtu množství zrekonstruovaných sklepních prostor, kterými se nyní Brno pyšní, a také možnostech sanace těchto sklepení by bylo téměř hříchem znovu neotevřít debatu o zachránění našich pivovarských sklepení, ze kterých má po „asanaci“ zůstat jenom zlomek.
V obecné rovině je vždy snaha prezentovat se tím, co je populární a co lidé dobře znají, jako je např. hodový areál. To, co není vidět a co není příliš zajímavé, o tom není potřeba diskutovat či to zvelebovat, jako v případě tohoto podzemí. Kdyby byly takovéto sklepy blíže centra města, tak z nich již dnes možná bude unikátní prostor, bohužel Řečkovice jsou v tomto periferií. V historickém jádru města Brna je většinou snaha tyto sklepy opravovat. Jak již ovšem bylo naznačeno, v Brně v posledních letech byly rekonstruovány např. Mincmistrovské sklepy, sklepy pod Šilingrovým náměstí, sklepy pod domem U Tří kohoutů (na Masarykově ulici pod tramvajovými kolejemi) či všem velmi dobře známé vodojemy na Žlutém kopci.
Když se podíváme na argumentaci týkající se rekonstrukce areálu bývalého pivovaru, tak ta údajně nemůže proběhnout bez asanace podzemí, i když zde v minulosti jezdilo mnoho těžkých nákladních automobilů při stavbě domů pod ulicí Ladovou. Klenba obecně unese obrovské zatížení a sklepy nevykazují takový havarijní stav, že by zde nemohly být kulturní akce. I samotný statický posudek, který odkazuje na tento havarijní stav, je již z jara 2021, a od té doby zde byly již dva ročníky bujarých akcí. Spíše se zde můžeme domnívat, že se někdo chce zbavit problému, který by mohl někdy v budoucnu nastat. Tento problém se ovšem měl řešit už dávno. Záleží také, jaký úkol dostal statik, zdali sklepy staticky zajistit, nebo vymyslet, jak je zalít. Metod, jak zachránit tyto sklepy, je velmi mnoho, ale ani jedna z nich použita nebyla. Toto řešení je jednoznačně asanace (ve smyslu odstranění), takže nikoliv sanace (ve smyslu oprava), jak bylo již dvakrát napsáno v loňském vydání časopisu Řeč. Tyto sklepy se taktéž nerozkládají pod celým hodovým areálem, ale jen pod jeho menší částí, v méně frekventované části areálu.
Pro představu, půdorys pivovarských sklepů je členitý, jedná se o prostory o různých šířkách, délkách i výškách, je tvořen chodbami a tzv. rotundami. Pokud chceme uvést některé z rozměrů chodeb, tak šířka je cca od 3 do 6 m, výška potom 2,5 až více než 4 m. Chodby mají délku cca od 18 do 60 m.
Do sklepení se také nemusí jednorázově investovat větší desítky milionů korun, což jako argument můžeme slyšet z úst některých představitelů obce, ale lze je sanovat i postupně za cenu ročně mnohem nižší, což při rozpočtu MČ není nereálné. Touto metodou tedy lze postupně zajišťovat nejvíce postižená místa. Metod zajištění sklepů je poměrně velké množství, ostatně některé z nich byly použity i při sanaci jiných brněnských sklepení. Takže zalití cementopopílkovou směsí je jednou z nejradikálnějších variant, a nejedná se o sanaci, ale o asanaci či likvidaci. Taktéž tato varianta paradoxně není rozhodně nejlevnější, když si představíme obrovský objem směsi na zalití, která zajisté nebude při současných cenách laciná. Pro úplnost můžeme zmínit následující šetrnější varianty sanací – vyztužení stávajících kleneb cihelnými nebo betonovými klenebními pásy – žebry – v předepsaných vzdálenostech, vytvoření nové klenby pod stávající klenbou atd.
Nový rok, nové knížky
Vážení a milí literární gurmáni,
máme za sebou Vánoce a oslavy Nového roku a vše se bude pomalu vracet do starých kolejí. Hektické dny, plné jídla, pití a slavení, skončily a opět je před námi krásná zima, kdy si můžeme vzít knížku, zakutat se do tepla a číst si. Snad k vám byl Ježíšek štědrý a nějakou knížku vám nadělil, a kdyby ne, tak jsme tu my, vaše knihovna, která se vám ráda o dobré čtení postará. V loňském roce jsme dostali dar od městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora v hodnotě 20 000 Kč a celý jsme jej věnovaly na dokoupení nových knížek. Koupily jsme oblíbené knížky, které vám chyběly, případně díly do sérií, které jsme postrádaly. Dále naučnou literaturu, po které se hodně ptáte, a několik specialitek pro malé i větší děti. Držíme se faktu, že čím pestřejší bude naše nabídka, tím lépe si vyberete to pravé. Za tento finanční příspěvek jsme obci velmi vděčné a doufáme, že i v letošním roce budeme moci s darem pro vás, naše čtenáře, počítat.
Slavnostní křest nových knížek plánujeme na únor, a moc se těšíme, že se tohoto krásného úkolu opět ujme náš pan starosta Marek Viskot. V únorové Řeči najdete datum a čas této akce, abyste nás mohli navštívit a rovnou si nové knížky půjčit.
Při té příležitosti si nenechte ujít vtipnou a zábavnou výstavu, určenou nejen dětem, ale i dospělým s velkou představivostí a fantazií. Od 5. 1. do 28. 2. si můžete prohlédnout Dubánky – výstavu fotografií Petra Václavka z dubánčích knih Dubánek a tajný vzkaz, Dubánek ve světě lidí a Dubánčí šprýmy, které napsali spisovatelka Klára Smolíková a básník Martin Kinc. A že Dubánky ještě neznáte? Nejlepší příležitost, jak se s nimi seznámit. Součástí výstavy jsou doplňovačky a kvízy pro děti s dubánčí tématikou.
Další zajímavou aktivitou, kterou jsme pro vás připravily, je kreativní set Zimní tvoření – Skládací sněhulák. Sami uvidíte, jak jednoduše si z pár kousků barevného papíru vyrobíte krásného sněhuláčka jako hračku pro děti. Set je opět zdarma a můžete si jej vyzvednout u nás v pobočce.
LEDEN 1923
Vážení čtenáři, otvíráme nyní další rok naší stoleté historie. Přeneseme se do dobových radostí i starostí roku 1923. Co se dělo, plánovalo, jak se žilo? Často život přinášel podobné situace jako dnes, pojďme je společně objevovat.
Prezidentem samostatné Československé republiky je Tomáš Garrigue Masaryk, předsedou vlády Antonín Švehla.
Písní roku 1923 je Pane kapelníku, hrajte tu mou! Je to jedna z posledních písní Jiřího Červeného, zakladatele kabaretu Červená sedma.
Roku 1923 vynalezl Američan polského původu Leo Gerstenzang čisticí vatovou tyčinku. Původní tyčinka byla papírová, a k této variantě jsme se po období plastové tyčinky po 100 letech opět dopracovali.
Tohoto roku se začala psát historie brněnských letišt, neboť ministerstvo veřejných prací začalo plánovat vybudování státního letiště. První letadlo z Prahy přistálo v Brně 24. května 1926. Tento den je považován za zahájení letecké doravy v Brně.
Bezpečnostní stráž v Brně měla před 100 lety 376 strážníků, 4 koně a 3 policejní psy.
V roce 1923 koupil řečkovický zámek od manželů Křivánkových, kteří jej koupili po válce, rajhradský podnikatel Arnold Skutezky, ten v zámku umístil svoji rozsáhlou sbírku maleb, plastik, grafik a mincí.
Hned na začátku roku, 3. ledna, zemřel spisovatel, novinář, humorista, anarchista Jaroslav Hašek (*30. 4. 1883 Praha). Jeho nejznámějším dílem jsou bezpochyby Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Román, který u nás četl či viděl filmové zpracování snad každý, byl přeložen do 58 jazyků.
Dne 5. ledna byl spáchán atentát na ministra financí Aloise Rašína (*18. 10. 1867 - +18. 2. 1923), byl postřelen do zad anarchokomunistou Šoupalem, který chtěl zavraždit i Karla Kramáře. Rašínovi je připisován výstižný citát: “Ono je to těžké. Kde hrozí bída, tam hrozí socialismus. A kde hrozí socialismus, tam hrozí bída.” Následně byli čtenáři Lidových novin denně informováni o vývoji zdravotního stavu A. Rašína, který však 18. února střelnému zranění podlehl.
Po dlouhé vynucené pauze jsme se mohli opět setkat na tradiční Mikulášské besídce v naší řečkovické Sokolovně, a to v neděli 4. 12. 2022. Členové Ř13 si ve spolupráci s tanečním souborem Pampelišky připravili pro děti pásmo pohádek, tanečků a písniček. Na pódiu se vystřídali Pat a Mat, Bob a Bobek, Včelí medvídci, Král Jeliman a Anče s Kubou, hajným, Trautenberkem a Krakonošem. Menší děti z Pampelišek zatancovaly na písničku z pohádky Zlatovláska a ty starší to rozjely na píseň „Holky z naší školky“, a to tak trochu naruby. Kluci byli holky a holky zase kluci. Děti, rodiče i prarodiče si také společně s kapelou zazpívali krásné vánoční písničky. Celým programem všechny provázel Vinnetou s Ribannou.
V průběhu představení se děti naučily básničku pro Mikuláše a oprášily jednu vánoční písničku. Pro jistotu – co kdyby básnička Mikuláši na vymazání hříchů nestačila? Na úplný závěr, když už se Vinnetou s Ribannou s dětmi rozloučili, vstoupil do sálu Mikuláš s velikánskou “knihou hříchů“ pod paží. S Mikulášem přišli zároveň i krásní sněhobílí andílci. Někteří si v tu chvíli oddychli, že ti rohatí tentokrát Sokolovnu minou, jenže vzápětí se ozvala ohlušující rána, z pekla do sálu vběhli hroziví čerti a nastal čertovský mumraj. Chvilku trvalo, než Mikuláš s andílky natěšené čerty uklidnil. Děti pak rády Mikuláši odrecitovaly básničku a zazpívaly i písničku. Hříchy byly z „knihy hříchů“ vymazány a čerti opět odešli s prázdnými pytli. Mikuláš pak s andílky a čerty dětem při odchodu rozdával balíčky se sladkými dobrotami, které byly darem od naší MČ Řečkovice a Mokrá Hora.
Mikulášská besídka měla tradiční dopolední i odpolední vystoupení. Obě představení byla zaplněná do posledního místečka. Součástí Mikulášské je již několik let i prodej výrobků chráněných dílen organizovaný společností Soroptimist Club Brno. Dospělí si mohli besídku a adventní čas zpříjemnit vánočním punčem nebo ochutnávkou cukroví.
Mikulášská se vydařila a pořadatelé i účinkující se těší na všechny děti opět příští rok. A možná přijde i Mikuláš s anděly a čerty.
Řečkovická 13
DDM Helceletka - pobočka Domino, Kořískova 16, Řečkovice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.helceletka.cz/domino
Letní příměstské a pobytové tábory:
Celou nabídku táborů Helceletky otevřeme k přihlašování 16. 1. 2023.
Pololetní prázdniny, pátek 3. 2. 2023
Den s točením na kruhu, 8-15:30
Modelování a točení na kruhu v keramické dílně pro školní děti.
Více informací a přihlašování na akce najdete na webu:
www.helceletka.cz/domino
Kontakt na vedoucí pobočky:
Mgr. Jana Podzemná
725 803 059
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
K naší velké radosti se v jízdním řádu EDUbusu objevila zastávka Horácké náměstí. Jak už napovídá název, jedná se o autobus, který je však předělaný na pojízdnou polytechnickou laboratoř. Naši žáci měli možnost zúčastnit se tří programů. První z nich nesl název Vypusťte elektrony! Zde si vyzkoušeli první krůčky s elektrickými obvody. Dále mohli navštívit program zaměřený na měření teploty, kdy pozorovali a měřili změny teploty pomocí speciálního teploměru a pracovali například i se suchým ledem. Třetí možností byl program orientovaný na energie. Zde si žáci vyzkoušeli měření napětí a proudu s využitím různých zdrojů energie.
Mgr. Martin Jelínek
Za jeden provaz. V bytových domech je totiž potřeba, aby se do úspor vzhledem k současným pravidlům rozpočtu úhrad za teplo zapojily ideálně všechny domácnosti. Kampaň Tepláren Brno Topme chytře! se proto zaměřila také na pomoc bytovým družstvům a společenstvím vlastníků.
Kudy a jak proudí teplo?
Nejprve trochu fyziky: Teplo se vždy šíří z teplejšího prostoru do chladnějšího. Při rozdílu teplot sousedních bytů tedy dochází k přestupu tepla stěnami. Nejen to. Současně teplo „putuje“ vertikálním systémem stoupaček. Jinými slovy: Když někdo zapne topení ve vyšším patře, teplá voda proudí trubkami i přes ostatní byty pod ním, které jsou tak částečně vytápěny, i když mají vypnuté topení. Ve starších domech navíc vzhledem k cirkulaci topí stoupačky i bez otevřeného radiátoru.
Pravidla pro rozúčtování se sice snaží podobným nespravedlnostem zamezit, nicméně nemohou zohlednit vše. A jak vidíte z následujícího grafu, spotřeba ve vytápěném bytě může stoupnout skutečně výrazně v závislosti na vnitřní teplotě v nevytápěných bytech.
Graf závislosti spotřeby tepla ve vytápěném bytě při snižování teploty v okolních bytech
Zdroj: TZB číslo 4/2022, strana 26. „Nižší topné teploty v bytech a jejich reálný dopad na energetickou bilanci bytového domu", autoři doc. Ing. Rastislav Ingeli, Ph.D., a Ing. Peter Buday, Ph.D.
Kdo rozúčtovává?
Pro měření tepla dodaného do objektu se používá tzv. kalorimetr, instalovaný na patě objektu. Na základě tohoto měření posílají Teplárny Brno fakturu za teplo pro celý vytápěný objekt, například pro bytový dům.
Rozdělení přivedeného tepla na teplo přivedené do jednotlivých bytových jednotek je složitější záležitost. Rozúčtování na jednotlivé byty je již v kompetenci společenství vlastníků či bytového družstva. „Teplárny Brno provádějí rozúčtování na konečné spotřebitele pouze u domů, s nimiž mají na tuto službu podepsanou smlouvu,“ upřesňuje mluvčí Tepláren Brno Zuzana Novotná.
Platí i ti, kteří radiátory nepustí
Teď trocha matematiky: Podle vyhlášky 269/2015 Sb., která stanovuje pravidla pro rozúčtování, jsou celkové náklady na vytápění při rozúčtování rozděleny na základní a spotřební složku. Ta základní se v zúčtovací jednotce odvíjí podle započitatelné podlahové plochy bytů a činí 30 až 50 %, přesnou výši určí poskytovatel služeb. Teplárny Brno nechávají toto rozhodnutí na odběrateli. Spotřební složka je pak určena podle naměřených hodnot na měřičích (indikátorech), které musí být v každém bytě instalovány. Výpočet bere v potaz například i umístění bytu v domě nebo to, zda je situovaný na jih či sever. Velmi zjednodušeně lze říci, že spotřební složka se musí vejít do rozmezí od minimálně 80 % až do dvojnásobku průměrné ceny tepla na metr čtvereční v daném objektu, a proto platí i ti, kteří netopí. Přesně tato pravidla určuje již zmíněná vyhláška 269/2015 Sb. v paragrafu 3 odst. 2a.
Drahé energie vrací mnohé domácnosti od vytápění plynem a elektřinou ke kamnům na dřevo, uhlí či brikety. Různé druhy tuhých paliv mají jednoho společného jmenovatele – neshořelé zbytky topiva, tedy popel. Topná sezóna ještě ani pořádně nezačala, a už od žhavého popílku chytilo několik plastových popelnic a rozehřátý obsah jedné kovové popelnice dokonce málem poškodil i popelářské auto.
Kam tedy s popelem? Do směsného komunálního odpadu samozřejmě patří. Vždyť i slova „popelnice“ a „popeláři“ vznikla tak, že dříve se z domácností svážel především popel. Ale vždy popel náležitě vychladlý.
V této souvislosti připomínáme hlavní bezpečnostní zásadu – nedostatečně vychladlý popel nepatří do žádné nádoby na odpad! Nepatří do plastové, a nepatří ani do kovové popelnice. Popel ukládaný do popelnic a kontejnerů musí být vyhaslý a studený. Jak nás hasiči poučili, plastová nádoba už po minutě působení teploty okolo 250 stupňů Celsia ztrácí mechanickou odolnost a začne se tavit. Při vystavení teplotě okolo 400 stupňů Celsia hoří. Řešením pro ukládání nedostatečně vyhaslého popela nejsou ani kovové popelnice, o jejichž zapůjčování nyní SAKO Brno a brněnský magistrát eviduje zvýšenou poptávku. Horký popel ničí pozinkovanou vrstvu a urychluje tak degradaci nádoby zrezivěním. Kov zpomaluje vychládání popela a zvyšuje nebezpečí zahoření odpadu uvnitř svozového vozidla. Za určitých podmínek vydrží žhavé uhlíky teplé až několik dní a uložením do popelnice se neuhasí. Pokud se žhavý popel naloží do kuka vozu, může dojít k zahoření obsahu vozidla, k jeho poškození a v krajním případě i k přímému ohrožení posádky vozidla. Celkové následky mohou být nedozírné, pokud by se popel rozhořel v zásobníku odpadu společnosti SAKO Brno, což je opravdu veliká a hluboká jáma o kapacitě pět tisíc tun.
Rada pro nakládání s neshořelými zbytky topiva je prostá. Vždy se přesvědčte, zda je popel vkládaný do popelnice již vychladlý a zda se v něm nenacházejí částice schopné zapálit odpad. Doporučujeme popel skladovat v kovové nádobě (např. starý kastrol, kýbl) a do popelnic vkládat až po několika dnech. Nemáte-li takovou možnost, je lépe popel před vsypáním do popelnice zchladit, například kropením vodou. (Jestliže se v odpověď ozve zlověstné syčení a do nebe začne stoupat pára, nehledejte v tom nic spirituálního a kropte tak dlouho, až syčení přestane. Teprve poté může popel do odpadu.) Dobrým tipem také je, že pokud topíte výhradně dřevem, představuje popel levné a docela hodnotné hnojivo. Ostatně tzv. žárové zemědělství, kdy pravěcí lidé kultivovali budoucí pole pálením dřevin, má ve střední Evropě pořádně dlouhou tradici. Jestliže tedy máte zahradu a topíte dřevem, sypejte popel na zryté záhony, případně vkládejte do připravené díry a na jaře použijte při přípravě zahrady na letní sezónu.
Ale nevychladlý popel do odpadových nádob prostě nesmí přijít! Předejde se tím nejen zahoření vaší odpadové nádoby, ale také požáru svozového vozidla či poškození technologií a majetku vaší oblíbené městské firmy. Nemusím připomínat, že jakékoliv omezení provozu brněnské společnosti SAKO by znamenalo potíže při svozu komunálního odpadu a omezení výroby tepla a elektřiny.
Mgr. Michal Kačírek, tiskový mluvčí společnosti SAKO Brno
Vážení a milí literární gurmáni,
máme před sebou Vánoce a oslavy Nového roku v úzkém rodinném kruhu. Snad si dobře odpočinete a načerpáte síly. Nevíme, co nám nový rok přinese, a tak jednou z mála jistot je dobrá knížka, která vás potěší, povzbudí, nezklame, můžete se s ní „zašít“ na své oblíbené místo, zakutat se do tepla a číst si. Snad k vám bude Ježíšek štědrý a nějakou knížku vám nadělí, a kdyby ne, tak jsme tu my, vaše knihovna, která se vám ráda o dobré čtení postará. Však víte, že se na nás můžete spolehnout.
Pohlazením na duši je i krásná prosincová výstava – obrázky dětí, které se zúčastnily již 7. ročníku literární a výtvarné soutěže Jižní Morava čte. Tématem tohoto ročníku bylo „Co vypráví voda“, a tak můžete vidět všechny možné podoby tohoto nádherného životadárného živlu. Letos se děti opravdu vyřádily, kromě krásných výtvarných kousků byl v soutěži zastoupen i animovaný film, autorská písnička i 3D modely meandru řeky a vodopádu. Bylo opravdu těžké vybrat první místo v každé kategorii, ale nakonec se nám podařilo vybrat vítěze za naši pobočku, kteří se dále utkají ve finálovém krajském kole. Na prvních místech v jednotlivých kategoriích se umístili Josef Pacovský a Anna Pospíšilová ze ZŠ Novoměstská a Veronika Vlašínová z gymnázia Brno-Řečkovice. Výhercům moc a moc gratulujeme!
Všem dětem, které se zúčastnily, děkujeme a doufáme, že příští rok bude také tak pestrý a úspěšný.
Obzvlášť na děti jsme myslely při Vánočním tvoření. Jak víte, každé roční období si zpestříme kreativním tvořením na doma. To vánoční nabízí výrobu krásné vánoční ozdoby – bílého nebo červeného srdíčka z filcu. Set je připravený do nejmenšího detailu, stačí jen trocha šikovnosti a trpělivosti – a můžete si se svými dětmi vyrobit ozdobu vlastníma rukama. K tomu dostanete i roztomilé visačky na vánoční dárky, vše je zdarma, stačí se jen za námi zastavit a set si vyzvednout.
V prosincových tipech na knížky uděláme výjimku. Nebudeme doporučovat knížky, které v knihovně máme nebo budeme mít, ale dáme vám tipy na knižní dárky pod stromeček. Třeba vám to usnadní rozhodování, co komu doma koupit, aby ho to zaručeně potěšilo. Pokud si nejste jistí a potřebujete poradit, neostýchejte se a zeptejte se nás, my vám moc rády poradíme. Po některých titulech budete muset trochu pátrat, a určitě neuděláte chybu s nakladatelstvím HOST a KNIHA ZLÍN. Tato vydavatelství mají mimořádný čich na skvělé knížky.
V divočině. Vítejte v divočině a pojďte se seznámit se všemi zvířaty, která tu žijí. Kdo se to vyvaluje u napajedla? Kdo se schovává mezi listy eukalyptu a kdo to šplhá po horách? Kapybary, surikaty, chameleoni, tygři, hroši a další kamarádi čekají v tomto roztomile ilustrovaném leporelu, které děti provede divočinou celého světa a představí jim úžasná a zajímavá zvířata. Jednoduché popisky a poučné informace pod okénky nadchnou každého malého zvědavce a nadšence do přírody. Ze stejné série doporučujeme i Moře, Město a Farmu.
Ani za nic! Beatrice Alemagny. Netopýří holčička Paskalína má poprvé vyrazit do školky, jenže se jí vůbec nechce. Rodiče se ji snaží přesvědčit, že chodit do školky je normální. Ovšem Paskalína je pevně rozhodnutá: Ne a ne a ne. Do školky nepůjde ani za nic!
Připadá vám to povědomé? Beatrice Alemagna zpracovala zkušenost mnoha rodin do výjimečné knížky, v níž nechybí humor ani laskavé ponaučení. Pro všechny děti, které se chystají na svůj velký den. Určitě vás nikdy nenapadlo, že vaše dítě vypadá jako netopýr. A přesto ho v téhle nejroztomilejší netopýrce na světě nejspíš už navždycky uvidíte.
Soukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o.,
Kořenského 23b, 621 00 Brno Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zus-universum.cz
ADVENTNÍ KONCERT
4. prosince v 16:30
v kostele sv. Vavřince v Řečkovicích
ŽÁKOVSKÝ VEČER
7. prosince v 18:00 v sále školy
Předvánoční KONCERT u klarisek
13. prosince v 18:00
v kostele kláštera klarisek v Soběšicích
VÁNOČNÍ KONCERT na Sýpce
19. prosince v 18:00
v SC Sýpka v Medlánkách
Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy