Výdejní boxy
Vážení spoluobčané,
v různých časových periodách se ve vedení městské části zabýváme problematikou instalace či rozšíření výdejních boxů různých společností. Rád bych se proto v následujícím článku věnoval několika faktům, které by mohly být pro vás, občany Řečkovic a Mokré Hory, zajímavé. Nejdříve trocha historie.
Rozmach výdejních boxů – stejně jako různých výdejen zboží z internetových obchodů – nastal v období pandemie covid 19. Tento fenomén však na rozdíl od pandemie a opatření s ní souvisejících neodezněl. Ba naopak zažil další rozvoj. Je nesporné, že se jedná o obchodní aktivitu, která přináší majitelům zásilkových služeb zisk. Určitě většina z vás někdy objednávala na internetu zboží, které bylo možno v těchto výdejních zařízeních vyzvednout a zaplatit. Svědčí o tom také skutečnost, že tyto boxy jsou velmi často plné a je uměle zkracována doba nutná k vyzvednutí zásilky.
Zajímavou informací je dozajista také fakt, že výstavba výdejních boxů nepodléhá posuzování dle stavebního zákona, a není tedy třeba povolení stavebního úřadu. Městská část se nemůže ze zákona k výdejním boxům vyjadřovat, pokud zmíněná zařízení nestojí na pozemcích města a není podána žádost o zábor. Na pozemcích naší městské části se vyskytují pouze čtyři výdejní místa (viz seznam v následujícím odstavci). Ostatní jsou na pozemcích soukromých subjektů.
Městská část obdržela od společnosti Zásilkovna podnět směřující k možnosti rozšířit kapacitu výdejních boxů, umístěných na veřejných prostranstvích. Jedná se o čtyři boxy na plochách zeleně ve správě městské části:
- Marie Hübnerové 60 (u příjezdu k parkovišti Horácké nám. 4 a 5),
- Terezy Novákové 2 (vedle gymnázia),
- Renčova 19 (u křižovatky s ul. Oranžovou),
- Terezy Novákové 109a (u křižovatky s ul. Bohatcovou).
Jako důvod k rozšíření již umístěných boxů Zásilkovna uvádí, že tato zařízení jsou přetížená. Rozšíření má spočívat v tom, že boxy, tvořené nyní šesti sloupci, by měly být doplněny dalšími čtyřmi dílci. Nynější zabraná plocha, která činí 2,80 m2 u každého z boxů, by se tak zvětšila na 4,67 m2.
Městská část používá dle svých zákonných možností k regulaci zmíněných zařízení také finanční nástroje. Jelikož se místní poplatky za zábor veřejného prostranství vyměřují za každý i započatý plošný metr, zpoplatněná plocha by se zvětšila z nynějších tří na pět m2. Příslušná sazba dle obecně závazné vyhlášky statutárního města Brna č. 27/2024, o místních poplatcích, činí 10 Kč/m2/den. Za jeden box o nynější ploše bude tedy možné ročně na poplatcích získat 10 950 Kč; při požadovaném rozšíření pak 18 250 Kč.