19 Úklid hrobky fotoPoslední dubnovou sobotu se na zdejším hřbitově uskutečnila brigáda, kterou zorganizoval Spolek Za zdravé Řečkovice, jejímž cílem byla úprava souboru hrobek rodiny Schindlerů, nacházejících se u hlavního vchodu.

Rod Schindlerů vlastnil řečkovické panství od r. 1826 do r. 1905, a po celou tu dobu se podílel na správě obce. Po několik funkčních období zastávali členové rodiny funkci starosty a byli také patrony kostela. Zasloužili se též v r. 1873 o stavbu školy na nynější Hapalově ulici a patřili k zakládajícím členům hasičského sboru. Mají také zásluhu na zřízení hřbitova v r. 1866, na který podle tradice věnovali pozemek, a proto si vymínili, že po dobu trvání hřbitova budou jejich hrobky zachovány. V průběhu uplynulého století však rod vymřel, a tak hrobky začaly postupně chátrat.
Poslední vzdálený příbuzný rodu, žijící v Německu, Řečkovice několikrát v minulých letech navštívil a měl dobrou snahu restaurování hrobek podpořit. Jeho jednání s Magistrátem města Brna a Správou brněnských hřbitovů však zůstalo na mrtvém bodě.
Proto se domníváme, že by bylo dobré zachovat náhrobky rodu, pocházející z dílny brněnských kameníků A. Loose st. a J. E. Tomoly, a také věnovat pozornost úpravě hrobů.
Všem, kteří se brigády zúčastnili a budou ochotni se na údržbě hrobek i v budoucnu podílet, upřímně děkujeme.

Česlav Ulrich a Ondřej Štaud, zastupitelé městské části